Kuidas jooga mind päästis

⚠️ Ettevaatust sisaldab toorest materjali ärevushäirest ⚠️

Inimesed alati kiidavad, et ma õpetan joogat nii suure kirega. Aga vähesed teavad, mis selle kire taga on.

Inimesed alati kiidavad, et ma õpetan joogat nii suure kirega. Aga vähesed teavad, mis selle kire taga on.

Samal ajal oli minu endine poiss-sõber samamoodi iseenda vang, tema puhul aga halvas igasuguse elukvaliteedi arstide poolt määramatu seljavalu.

Aasta hiljem ta sooritas enesetapu. Ja oma hirmsal moel, sel hetkel, ma sain täpselt aru, miks ta seda tegi. Kuidas Sa oledki viidud punkti, kus enam väljapääsu pole näha.

Ärevushäire ei ole silmaga nähtav. Tänaval, kohvikus, joogatundides võid kohata inimesi, teadmata, et neil on sel hetkel ärevus- või paanikahoog. Me teeme päris hea töö, et seda varjata, sest osa meist endist tajub mõistusega võetuna, et see on tabu, me peame olema täiesti hullud, et ainukesena seda tunneme. Ma mõistsin MÕISTUSEGA, et niisama neelates ei saa ära surra, aga sel ärevushoo hetkel see ratsionaalsus kaob kuskile järjest kaugemale ja täiesti irratsionaalne emotsioon viib Sind olukorda, kus oled täesti halvatud “mis siis kui”-stsenaariumitest. Sa upud sõna otseses mõttes iseenda tunnetesse, iseenda hirmudesse. Ja seejärel valgub see õlina tulle emotsioonidest kehalistesse aistingutesse:
– hingamine kiireneb seiskumise piirini,
– südamelöögid kiirenevad infarkti piirini,
– Sul kaob igasugune kontroll ja tunned, et nüüd on kõik.

Samal ajal väliselt ei pruugi midagi näha olla! Mistõttu ärevus on tihti ka lähedaste poolt nähtamatu. Ja kui püüadki sellest rääkida, muutud veelgi ärevamaks, niisiis ongi kergem üksinda kannatada.

Kuna ma olen alati olnud tugeva eneseanalüüsi võimega ja õppinud ülikoolis psühholoogiat, oli minu jaoks kindel see, et see probleem tuleb mul lahendada ISE. Ilma psühholoogide, psühhiaatrite, antidepressantide ja keemiliste rahustiteta. Suureks põhjuseks oli meie tänapäevase meditsiini puudujääk, mis kipub summutama sümptomeid, aga ei ravi, mõnikord lausa ei vaevu otsimagi, JUURPÕHJUST:

MIKS.

Niisiis alustasin ennast ravima ise. Jooga oli minuga juba enne ärevushäiret, aga mitte igapäevaselt. Alguses proovisin jooksmist, sest teatavasti on ärevushäire liigse energia ülejääk. Meie põgene-võitle-tardu reaktsioon, mis on jäänud pikalt, liiga pikalt kestma. 3 kuud jooksmist, aga mina siiski ei suutnud lahkuda kodust ilma oma looduslike rahustite palderjani ja veiste-südamerohu tilkadeta.

Ja siis tuli Ashtanga jooga. 3 kuud ujjayi-hingamist, kapalabhati-pranajaamat, intensiivset joogaseeriat ning tasapisi avastasin end nautimas kohvikutes käimist (aastaid oli see minu jaoks ÜLETAMATUlt raske), suured rahvamassid ei tekitanud enam ärasuremise tunnet, ja kui tunduski, et elu on ohus (näiteks kõrgustes), siis lasin käiku Ashtanga joogast tuttava kahinaga hingamise ja nägin, kuidas ma ei kaotagi kontrolli! See oli, siiani on, USKUMATU!

See ei juhtunud siiski üleöö ja tänaseks on mul lisaks joogale veel teisigi teraapilisi tehnikaid ärevusega toimetulekuks. Aga juba see, et julgen sellest avalikult sotsiaalmeedias kirjutada ja tundides jagada, näitab, et olen suutnud selle teema enda jaoks ületada.

Sisimas ma alati lohutasin end, et küll ühel päeval ma naeran oma totrate ärevushoogude üle. Nüüd ma saan teha seda mitte ainult enda, vaid ka teiega koos teie hoogude üle, kes te tänu joogale oma paanikahoogusid saate tagant järgi humoorikas võtmes meenutada, mitte minimaliseerides seda halvavat vaimset haigust, vaid tõestades endale, et see ei oma enam Sinu üle kontrolli.

Jooga mitte ainult ei muuda, jooga ka päästab elusid.

PS! Ma olen nüüdseks 20 kilo raskem & vähemalt tuhat tonni õnnelikum kui see alakaalus, segaduses, enesetapu äärel noor tüdruk siin pildil. 🤍 See öeldud, minus on ka suur osa tänulikkust, et sain selle tüdruku näol nii ilusa loo jooga ja tervenemise ilust. 🙏🏻

Ma olen nüüdseks 20 kilo raskem & vähemalt tuhat tonni õnnelikum kui see alakaalus, segaduses, enesetapu äärel noor tüdruk siin pildil. 🤍 See öeldud, minus on ka suur osa tänulikkust, et sain selle tüdruku näol nii ilusa loo jooga ja tervenemise ilust. 🙏🏻

Kerli

Kerli Adov

Joogaõpetaja ja SaareYoga asutaja.

Küsimusi?