Sinu hing sosinal rääkimas

Ujjayi hingamine

„Kui hingamine rändab, siis mõte rändab; aga kui hingamine on rahulik, siis on ka mõte rahulik,“ Hatha Yoga Pradipika

Sinu_hing_sosinal

 

Häälhingamine, ookeani-hingamine ehk sanskriti keeles Ujjayi-hingamine tekib, kui me hingame läbi nina, suu kinni, tekitades sisisevat heli. Ashtanga jooga harjutused nõuavad pikki, aeglaseid hingetõmbeid, mistõttu vajab ta head hingamistehnikat, et muuta praktika ohutuks ja tõhusaks.

Ujjayi-hingamine tekib, kui sulgeme osaliselt häälekõri nii, et häälepaelte tagaossa jääb väike avaus (Vaata pildilt “whisper”). Kui see tundub liiga keeruline, siis lohutuseks võin öelda, et te teete seda kogu aeg, kui sosistaste! Tehnika on neil mõlemal sama. See tegevus muideks annab kehale ka rohkem rühi toetust, hoides terve lülisamba kaitstuna. Nagu armastas öelda ka RocketMan Larry Schultz: seni kuni Sa teadlikult hingad, oled joogas kaitstud.

Vaata pildilt “whisper”

Kuna see on sama tegevus, mis sosistamist põhjustab, siis kuuledki oma hingetõmmet nagu oma hinge sosinat: ühelt poolt kuuled end hingamas (kaitstes sellega oma keha ja rahustades meelt) ja saad läbi hingamiskvaliteedi jälgida, et praktika teenib sind (hingamine on vaba ja ühtlane, mitte piiratud ja katkendlik).

Ud – tähendab välja voolama ning Jaya võitu või triumfi, seepärast kutsutakse seda hingamistehnikat ka Võidukaks Hingamiseks. „Hingamine, mis võidab kõik haigused,“ võib lugeda mõnest iidsest joogaraamatust.

Ujjayi annab kehale rohkem rühi toetust. Lisaks hingetõmbe pikkuse ja heli lisamisele ning puuteaistingu võimendumisele loob ujjayi klapp kõhu- ja rinnaõõntes teatud liiki vasturõhu. See rõhk saab kaitsta lülisammast pikkade ja aeglaste painutus- ning sirutusliigutuste ajal, mis toimuvad hingamisega sünkroniseeritud vinyasa ajal: sujuva ühest asendist teise liikumise, näiteks päikesetervituste ajal.

Säilitades sügava voolava hingamise aitab Ujjayi-hingamine Sul muuta oma joogapraktika LIIKUVAKS MEDITATSIOONIKS.

PRAKTISEERI:

  1. Sissehingates ütle sosinal „sa“ ja väljahingates sosinal „ha“, nagu tahaksid aknaklaasi uduseks puhuda. Pane tähele, kuidas pigistad kaelaesiseid lihaseid, et tekitada sisisevat heli.
  2. Nüüd sulge poole „sa“ ja „ha“ pealt oma huuled, jättes alles sosina, olgugi et suu on kinni.
  3. Hoia huuled koos, aga jätka mõttes „sa“ ja „ha“ sosinal ütlemist, surudes keele suulae pehmele osale.

Kerli Adov

Joogaõpetaja ja SaareYoga asutaja.

Küsimusi?