“Universum hingatab meid”

Hingamisest jooga algtõdedes

“Hingamine on elualge ja elujõud. See on hinge rütmiline liikumine kehas.” Larry Schultz (Rocket-jooga looja).

Universum hingatab meid

Hingamine on jooga tuum. Ashtanga Peamises Seerias teeb harjutaja üle 600 teadliku hingetõmbe! Paljudes keeltes üle maailma on sõna “hing” ja “hingamine” sama tähendusega. Nagu ka eesti keeles. Sanskriti keeles on see prana, ladinakeeles spiritus ja heebrea keeles ruach. Portugali keeles on sissehingamine inspiration ehk “spirit in”: hing sisse. Portugalis on levinud usk, et imik hingab sisse oma hinge läbi elu esimese hingetõmbe. Füsioloogiliselt on see mõte toetatud, sest kui loode on emakas, hoolitseb hingamise eest ema.

Me hingame elu sisse. Hingamine on elu allikas. See on meie hing liikumas läbi keha. Ja on oluline märkida, et vaatamata sellele, mis tunne sissehingamisel on, ei tõmba me tegelikult õhku oma kehasse. Vastupidi, atmosfäärirõhk (1,03 kg/cm2), mis meid ümbritseb, surub õhu keha sisse. See tähendab, et tegelik jõud, mis õhku kopsudesse viib, on kehaväline! Meie loome ruumi ja universum täidab selle!

Oma olemuselt on hingamine kehaõõnte kujumuutus. See on liikumine. Et seda paremini mõista, siis asendame “hingamine” sõnaga “kuju-muutus”. Tihti kurdavad joogalised mulle, et “mul on raske hingata”, eriti poosides, kus kõhulihas on kokkupigistatud, nagu adrapoosis. Tehniliselt tähendab see, et “mul on raskusi oma õõnte kuju muutmisega.” Siseorganid on pressitud kokku, diafragma ja hingamis-abilihased ei saa kuju muuta. Seega tasub alati tulla poosist välja ja anda aega, kuni kehas tekib rohkem ruumi kuju muutmiseks.

Hingamisel tekkiv kujumuutus on ka põhjuseks, miks keha ja hingamise koordineeritud liikumine, mida jooga praktiseerimine edendab, võib viia keha süsteemide üldise tervise ja talituse märgistava paranemiseni. Rinna- ja kõhuõõne peamise liigutajana on diafrgama ankrukohaks kõhu- ja rinnaõõneelundeid ümbritsevad sidekoed:

Pleura, mis ümbritseb kopse

Perikard, mis ümbritseb südant

Peritoneum (kõhukelme), mis ümbritseb kõhuõõneorganeid.

Sügav hingamine aeglustab südamelööke, aktiveerib parasümpaatilise närvisüsteemi, mis tähendab “puhka ja seedi” reaktsiooni, lubab lihastel lõdvestuda venitustesse ja hoida vastupidavust jõudu nõudvates joogapoosides.

Kasvõi istudes ja seda blogipostitust lugedes saad muuta iga hingatõmbe tervendavaks kogemuseks. Kui äge on see?

Kerli Adov

Joogaõpetaja ja SaareYoga asutaja.

Küsimusi?